OPLĄTWY

Oplątwy (tillandsie) najczęściej występują w lasach tropikalnych, należy do nich ponad 500 gatunków, jednak tylko niektóre z nich nadają się do uprawy domowej. W większości są to epifity, które rosną niemal w każdym podłożu, nie potrzebują ziemi i wody, trzeba je jedynie zraszać i kąpać raz na jakiś czas, zgromadzą sobie wtedy potrzebny zapas wody.

Po raz pierwszy oplątwy zauważyłam w internecie, bardzo mnie zaciekawiły i postanowiłam spróbować przygarnąć kilka do siebie. Niewiele o nich wiedziałam ale ich wygląd tak mnie zafascynował, że zwizualizowałam je sobie w moich wnętrzach. Dzięki temu, że mogą żyć bez doniczki jest mnóstwo sposobów na ich ekspozycję – możemy je postawić na regale, biurku, możemy wstawić do terrarium lub rozmaitych szklanych pojemników, możemy je też zawiesić na sznurku lub przyczepić do ściany. Oplątwy mają do zaoferowania mnóstwo możliwości dekoracyjnych w naszych wnetrzach, już same w sobie są dekoracją bo mają niezwykle ciekawe kształty ale jeśli chcemy je dodatkowo w czymś wyeksponować mamy  na to wręcz niezliczoną ilość sposobów – ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Jak wiecie ja już mam swój ulubiony sposób – wielościany mosiężne umożliwiają zarówno przywieszenie oplątw do ściany jak i minimalistyczne zaprezentowanie ich po prostu w wersji stojącej na meblach.

Przygotowałam Wam zdjęcia kilku gatunków oplątw oraz moją propozycję na ich eksponowanie, zobaczcie je poniżej i dajcie znać jak się podobają. Zapraszam też na mojego facebooka zaglądajcie tu aby być na bieżąco z moimi roślinnymi nowościami 🙂

Oplątwa Tillandsia Airplant (11)

Oplątwa Tillandsia Airplant (13)

Oplątwa Tillandsia Airplant (14)

Comments are closed